Серија А

Дибала е МВП на сезоната во Серија А, Кулушевски е најдобар млад фудбалер

Ѕвездата на Јувентус, Пауло Дибала е прогласен за МВП на сезоната во Серија А, за најдобар млад фудбалер е прогласен играчот со македонско потекло Дејан Кулушевски. 

Пред почетокот на сезоната Јувентус сакаше да се ослободи од Пауло Дибала, но тој не сакаше да си замине, остана и не само што докажа дека тоа ќе беше погрешен потег, туку стана и најдобар играч на сезоната.
 
Пауло Дибала денеска е прогласен за МВП на сезоната 2019-2020 во Серија А.
 
За најдобар млад фудбалер е прогласен фудбалерот со македонско потекло, Дејан Кулушевски (Парма).
 
Најдобар напаѓач е Чиро Имобиле (Лацио), најдобар играч од средниот ред е Алехандро Гомез (Аталанта), најдобар дефанзивец е Стефан де Вриј (Интер), а најдобар голман е Војчех Счесни (Јувентус).

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе