Милан

Детали за договорот на Пиоли: Поголема плата и една нова клаузула

Стефано Пиоли синоќа и официјално го продолжи договорот со Милан, според кој на Сан Сиро останува до јуни 2025 година.

Познатиот италијански новинар, Џанлука Ди Марцио, ги има и деталите за новиот договор на Пиоли со Милан.

Според него, платата на Пиоли е зголемена за 500.000 евра, сега заработува 4,1 милиони евра по сезона.

Во претходниот договор имаше клаузула за бонус доколку го освои Скудетото, таа се активираше минатата сезона. Таа останува и во новиот договор.

Но, во новиот договор има и уште една нова клаузула која ја немаше во претходниот, а тоа е бонус за освојување на Лигата на шампионите.

Таквата клаузула ги отсликува амбициите на Милан кои сега целат и на трофејот од Лигата на шампионите.

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе