НБА

Денвер го победи Лејкерс и се врати во живот (ВИДЕО)

Денвер со 114:106 го победи Лос Анџелес Лејкерс и намали на 2-1 во финалната серија на западот, трипл-дабл на Леброн Џејмс не беше доволен да се избегне поразот. 

Финалната серија на западот е жива, Денвер Нагетс го добија третиот натпревар против Лејкерс и намали на 2-1.
 
Лејкерс имаше водство само во првата половина од првиот период, потоа Денвер ја презема контролата на мечот, во неколку наврати имаше предност дури и од 20 поени разлика, на крајот победи со 114:106.
 
Мареј беше најдобриот играч кај Денвер, постигна 28 поени, имаше 12 асистенции и осум скока, Грант реализираше 26, а Никола Јокиќ 22 поени и 10 скокови.
 
Кај Лејкерс извонредна партија имаше Леброн Џејмс кој постигна трипл-дабл, 30 поени, 10 скокови и 11 асистенции, Ентони Дејвис постигна 27 поени.
 

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе

Некогаш, долго после нашава посета на овој свет ќе се појави некој кој ќе го интересира нашиот престој тука.

повеќе