Премиерлига

Де Брујне е играч на сезоната во Премиерлигата

Ѕвездата на Манчестер Сити, Кевин Де Брујне е прогласен за најдобар фудбалер на сезоната во Премиерлигата. 

Де Брујне оваа сезона даде допринос со 15 голови и седум асистенции.
 
За Белгиецот ова е втора ваква награда, минатиот пат ова принзние го доби во 2020 година, а лани за најдобар беше прогласен Рубен Диаш.
 
Покрај Де Брујне, кандидати за оваа награда кои котираа високо беа Мохамед Салах и Хеунг Мин Сон.
 
Во изборот гласа публиката преку сајтот на Премиерлигата, но нивните гласови се само еден дел, гласаат и капитените на сите 20 клубови, како и панел на фудбалски експерти.
 
„Многу сум горд што го освојувам ова признание по вторпат. Има многу квалитет во Премиерлигата и задоволство е да бидеш номиниран со толку многу големи фудбалери кои имаат одлични сезони со нивните клубови. Благодарност до стручниот штаб, тренерите и посебно до моите соиграчи бидејќи без нив ова немаше да биде возможно“, изјави Де Брујне.

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе