166. дерби меѓу големите ривали

Црвена звезда го доби вечното дерби против Партизан и се врати во игра за титулата (ВИДЕО)

Црвена звезда со 2-0 го победи Партизан во 166. вечно дерби и дојде на само два бода до црно-белите кои се лидери на табелата во српското првенство. 

Фото: ФК Црвена звезда
Пред прекрасна атмосфера на „Рајко Митич“ се одигра големото дерби меѓу Црвена звезда и Партизан. На црвено-белите им требаше победа за да се вратат во игра бидејќи пред овој меч Партизан им бегаше со пет бода.
 
Црвена звезда ја исполни мисијата, со голови на Охи во 29. и Катаи во 42. минута го победи Партизан,
 
Гостите мечот го завршија со играч помалку откако во 86. минута Здејлар доби втор жолт картон.
 
По 24 одиграни кола Партизан е прв со 65 бодови, Црвена звезда има 63.
 

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Црвена звезда

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе