Шалке

Чурлинов слави, Шалке се врати во Бундеслигата

Шалке синоќа со фантастичен пресврт во второто полувреме го победи Сент Паули со 3-2 и се избори за враќање во Бундеслигата.

Сент Паули имаше водство од 2-0 по првото полувреме благодарение на два гола на Игор Матановиќ. Но работите се променија во второто полувреме.

Најпрво Симон Тероден во 47. минута од пенал намали на 1-2, а истиот играч во 71. минута го израмни резултатот на 2-2, по асистенција од Дарко Чурлинов. Седум минути подоцна погоди и Родриго Салазар за победа на Шалке од 3-2.

По последниот судиски свиреж навивачите на Шалке влегоа на теренот и бурно се славеше успехот. Чурлинов славеше и со факел во раката.

Македонецот игра на позајмица во Шалке од Штутгарт. Тој сака да остане во тимот од Гелзенкирхен, тоа го сакаат и навивачите. Неговата иднина допрва ќе се решава.

На едно коло до крајот Шалке има 62 бода на врвот, а Хамбургер на второто место има 57, толку имаат и Дармштад и Вердер Бремен.

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе