Премиерлига

Челси убедлив против Вулвс, нов гол на Халанд за Манчестер Сити (ВИДЕО)

Челси со убедливи 3-0 го победи Вулверхемптон, Манчестер Сити со 4-0 славеше над Саутемптон, а Ерлинг Халанд постигна нов погодок. 

Челси врза победи под водство на Грем Потер, сините денеска беа подобри од Вулвс со 3-0.
 
Резултатот беше отворен во судиското продолжение од првиот дел кога Хаверц постигна гол за водство од 1-0.
 
По девет минути игра во вториот дел Пулишиќ зголеми на 2-0, а конечните 3-0 беа дело на Броја во 90. минута.
 
Ерлинг Халанд постигна нов гол за Манчестер Сити кој со 4-0 го победи Саутемптон. Тоа беше гол број 15 во Премиерлигата за Норежанецот, вкупно 20ти во сите натпреварувања за англискиот тим.
 
Покрај Халанд, денеска голови за Сити постигнаа и Кансело, Фоден и Махрез.
 
Њукасл со убедливи 5-1 славеше над Брентфорд. Гимараеш даде два гола, по еднаш погодија Алмирон и Марфи, Пинок си даде автогол. Погодокот за гостите беше дело на Тони од пенал.
 
Борнмут со пресврт дојде до победа од 2-1 над Лестер. Гостите водеа со гол на Дака во десетата минута. Во вториот дел погодија Билинг и Кристи за победа на Борнмут.

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе