Наскоро се очекува промоција

Челси добил „корпа“ од двајца тренери, Тухел бил само трета опција за наследник на Лампард

Томас Тухел се најавува како нов тренер на Челси, но Германецот не бил прва опција, „сините" најпрво стапиле во контакт со Ралф Рангник а потоа и со Јулијан Нагелсман.

Френк Лампард синоќа доби отказ од Челси, клубот од Стемфорд Бриџ реши дека е време за промени и се раздели со својата легенда.

Се шпекулира дека Томас Тухел ќе биде новиот предводник на „сините“ но тој не бил прв избор.

Според „Атлетик“, Челси почнал да се распрашува за нов тренер уште по поразот од Лестер и бил остварен контакт со Ралф Рангник. Искусниот стратег, кој има работено и како спортски директор, сепак го одбил предлогот бидејќи му било понудено да го предводи првиот тим до крајот на сезоната.

Потоа бил остварен контакт и со Јулијан Нагелсман, но „сините“ добиле „корпа“ и од тренерот на РБ Лајпциг.

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе