УЕФА и КОНМЕБОЛ против предлогот на ФИФА

Чеферин: Европа и Јужна Америка ќе го бојкотираат Светското првенство ако тоа се одржува на две години

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин најави борба против идејата на ФИФА, Светското првенство да се оддржува на секои две години.

ФИФА има предлог Светското првенство наместо на четири, да се игра на секои две години.

Европските клубови не се согласуваат со ваквата идеја, а според зборовите на Чеферин, не се согласни ниту во Јужна Америка.

Тоа значи дека ќе има многу повеќе репрезентативни натпревари, ќе се зголеми бројот на мечеви за фудбалерите, а многумина сметаат дека ќе падне и тежината на Светското првенство ако тоа се оддржува почесто.

„Плановите на ФИФА за СП на две години ќе бидат блокирани од УЕФА и КОНМЕБОЛ дури и ако добијат поддршка од останатите фудбалски асоцијации“, изјави Чеферин за Ројтерс.

„Предлогот би им наштетил на сите форми на фудбалот и на самото натпреварување. Концептот ги има сите карактеристики на одлука која УЕФА сака брзо да ја донесе и да остави фудбалскиот свет горко да жали за тоа“.

„УЕФА ќе продолжи да се спротивставува додека не преовлада здравиот разум и не се напуштат плановите“.

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе