Младиот напаѓач доживеа нов пех

Чави откри каква е ситуацијата на Ансу Фати

Тренерот на Барселона, Чави потврди дека Ансу Фати ја обновил повредата на бутниот мускул на левата нога, во понеделник ќе има нов состанок на кој ќе биде одлучено дали фудбалерот ќе направи операција.

Ансу Фати доживеа нов пех против Атлетик Билбао во Копа дел Реј, Чави денеска потврди дека се работи за истата повреда поради која напаѓачот паузираше два месеци и само што се врати на терените.

Се говори за можноста Ансу Фати да биде опериран и да паузира подолго време, конечната одлука ќе биде донесена во понеделник.

„Ансу е разочаран, се работи за тешка ситуација, во понеделник ќе имаме нова средба и ќе донесеме одлука. Веќе разговаравме со неговото семејство, ситуацијата е тешка се работи за обнова на повредата“ – вели Чави.

„Докторите ми кажаа дека може да одигра 30-35 минути, плановите ги поремети тоа што мечот отиде во продолженија. Го прашавме дали се чувствува добро и дали може да продолжи, тешко се контролираат ваквите работи“.

„Ќе се обидеме да креираме специфичен план за тој никогаш повеќе да не се повреди и да биде 100% фит. Во понеделник ќе седнеме на маса со докторите, со неговото семејство и ќе видиме што треба да се прави“.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе