НБА

Бостон го исфрли Бруклин, Дончиќ и Далас поведоа против Јута (ВИДЕО)

Бостон со перфектни 4-0 го елиминираше Бруклин и прв се пласира во конференциското полуфинале, Далас славеше убедлива победа против Јута за водство од 3-2 во серијата. 

Бостон е единствениот тим оваа сезона кој со перфектни 4-0 ја помина својата прва пречка во плејофот. Бруклин на свој терен доживеа уште еден пораз, овојпат од 116-112.
 
Дурент имаше одлична партија, но не можеше сам, постигна 39 поени, имаше седум скокови и девет асистенции. Најдобар кај Бостон беше Тејтум со 29 поени.
 
 
Далас со убедливи 102-77 ја победи Јута и поведе со 3-2 во серијата. Лука Дончиќ со 33 поени и 13 скокови беше најдобар на теренот, во составот на Јута, Кларксон постигна 20 поени.
 
 
Торонто забележа втора победа по ред против Филаделфија и намали на 3-2. Овојпат славеа со 103-88. Сиакам со 23 поени и 10 скокови беше најдобар во составот на Торонто, за Филаделфија, Ембид постигна 20 поени, имаше и 11 скокови.
 
 
Резултати:
 
Бруклин - Бостон 112:116 (0-4)
Филаделфија - Торонто 88:103 (3-2)
Далас - Јута 102:77 (3-2)

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе