Клубот потврди

Борусија Дортмунд му врачи отказ на Марко Розе и неговиот стручен штаб

Марко Розе веќе не е тренер на Борусија Дортмунд, клубот реши да се раздели со стратегот и неговите асистенти. 

Иако Борусија Дортмунд сезоната ја заврши на второто место во Бундеслигата, сепак раководството на клубот не е задоволно од работата на Розе.
 
„Борусија Дортмунд и тренерот Марко Розе ставаат крај на соработката. Ова е резултат на интензивната анализа на сезоната во четвртокот на која присуствуваа Ханс Јоаким Вацке (извршен директор), Михаел Зорк (спортски директор), Себастијан Кел (шеф на одделот за лиценцирани играчи) и Матијас Замер (надворешен консултант)“, стои во соопштението на клубот.
 
Борусија Дортмунд соопшти дека отказ добиваат и членовите на стручниот штаб на Розе, асистентите Алекснадер Циклер и Рене Марич, како и кондициониот тренер Патрик Еибенбергер.
 
Клубот почнува потрага по нов тренер.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе