Серија А

„Бомба“ на Роналдо, мајсторија на Даглас Коста за лесна победа на Јуве над Џенова (ВИДЕО)

Јувентус рутински со 3-1 победи на гостувањето кај Џенова, Пандев го одигра финишот од мечот, неговиот тим ја продолжува грчевитата борба за опстанок. 

Јувентус ја оправда фаворитската улога во Џенова и лесно дојде до трите бода иако во првиот дел не успеа да го скрши отпорот на домаќините.
 
Резултатот беше отворен во 50. минута кога Дибала постигна убав гол за водство на Јувентус од 1-0.
 
Седум минути подоцна, Кристијано Роналдо од далечина испука вистинска помба во мрежата на Перин и зголеми на 2-0.
 
А во 73. минута следуваше уште подобар гол, овој беше во режија на Даглас Коста кој прекрасно пласираше во аголот за 3-0.
 
До крајот на мечот Џенова успеа само да постигне почесен гол преку Пиамонти во 76. минута
 
Горан Пандев во игра влезе во 77. минута од натпреварот.
 
Доколку утре Лече ја победи Сампдорија, Џенова може да падне и во зоната за испаѓање, Јувентус останува на врвот со четири бода пред Лацио кој претходно со пресврт го совлада Торино со 2-1.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе