Копа дел Реј

Барселона промаши два пенали па на продолженија ја елиминираше Корнеља (ВИДЕО)

Барса дури на продолженија го скрши отпорот на третолигашот Корнеља во Копа дел Реј, голманот на домаќините им одбрани пенали на Пјаниќ и Дембеле но не можеше да спречи славје на гостите.

„Каталонците“ не дозволија ново изненадување во Копа дел Реј, избраниците на Куман можеби се помачија но славеа со 0-2 против третолигашот Корнеља.

На Барса и беа потребни 120 минути за пласман во четвртфинале иако гостите можеа многу порано да ја осигураат победата. Во финишот на првиот дел, Хуан Рамос му одбрани пенал на Пјаниќ, а во 80. минута, голманот на домаќините го доби и дуелот со Дембеле од белата точка.

Сепак, тој не можеше да стори ништо кога на стартот од продолженијата Дембеле испука ракета од врвот на шеснаесетникот и донесе 0-1. Пред судијата да означи крај, Брајтвајт ги постави конечните 0-2.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе