Ливерпул посакува тој да остане на Камп Ноу, барем до јуни

Барселона има причина вредна 20 милиони евра за да го продаде Кутињо во јануари

Филипе Кутињо нема иднина во Барселона, а клубот сака да го продаде уште во јануари, во спротивно ќе треба да му исплати сериозен бонус на Ливерпул. 

Барселона не е во најдобар финансиски момент, клубот е во длабок минус од кои новото раководство треба да го вади. 
 
Каталонскиот весник „Спорт“ пишува дека во договорот меѓу Ливерпул и Барселона има клаузула според која англискиот клуб ќе добие дополнителни 20 милиони евра кога Кутињо ќе го одигра 100. натпревар за Каталонците.
 
Досега Кутињо има 8 настапи и ако не биде продаден во јануари бројката од 100 брзо ќе дојде.
 
Со продажба во јануари, Барселона покрај тоа што нема да го плати бонусот на Ливерпул, тие ќе инкасираат и значителна сума доколку успеат да издејствуваат добра зделка со заинтересираните клубови за неговиот потпис.
 
Кутињо оваа сезона нема некој посебен учинок за Барселона, тој е во ротацијата на Куман, па некогаш игра, некогаш не игра.

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе