Лига на шампиони

Барселона без Меси и Де Јонг оди во Киев

Лионел Меси и Френки де Јонг нема да бидат дел од составот на Барселона на гостувањето кај Динамо Киев во Лигата на шампионите. 

Со цел отсуството на Меси да не креира дополнтелни шпекулации и дополнително да ја наруши атмосферата во Барселона, Куман го објасни отсуството.
 
Меси и Де Јонг нема да патуваат во Киев со цел да се одморат за следните предизвици. Патувањето до Украина е долго, па холандскиот стратег сакал да ги поштеди своите клучни играчи.
 
Барселона ионака има многу отсутни поради повреди Пике, Серхи Роберто, Умтити, Араухо, Бускетс, како и Фати. Добра вест е што Дембеле се опорави во повредата па ќе биде во составот.
 
По три одиграни кола Барселона има максимални девет бода во Лигата на шампионите, па Куман може да си дозволи да ги одмори Меси и Де Јонг.
 

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе