Лига Европа

АЗ Алкмар има 13 фудбалери позитивни на ковид-19, но мечот со Наполи ќе се игра

Холандскиот клуб, АЗ Алкмар има дури 13 фудбалери позитивни на коронавирус, но ќе го играат натпреварот во четврток против Наполи во рамките на Лига Европа. 

АЗ Алкмар имаа прво осум фудбалери позитивни на ковид-19, а денеска пријавија уште пет случаи, вкупната бројка се искачи на 13. Најголемиот број од играчите се асимптоматски случаеви
 
Од клубот соопштија дека ќе го играат мечот со Наполи како што е планирано.
 
Во Неапол ќе патуваат со група од само 17 фудбалери, тоа се сите кои ги имаат на располагање во моментов, а нивните имиња ќе бидат соопштение во текот на утрешниот ден.
 
Натпреварот на Сан Паоло меѓу Наполи и АЗ Алкмар се игра во четврток од 18:55 часот.

Релевантните институции покажуваат неподготвеност да го спроведат долгоочекуваниот попис.

повеќе

Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната.

повеќе

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе