ФА Куп

Арсенал преку Борнмут до осминафиналето во ФА Купот (ВИДЕО)

По три нерешени средби во серија, Арсенал конечно победи, во меч од ФА Купот го совлада тимот на Борнмут на негов терен. 

Тимот на Артета тргна фуриозно, уште во петата минута поведе со 1-0 со гол на Сака кој ја заби топката под пречката на домаќините.
 
Само 20 минути подоцна веќе беше 2-0, по една убава акција Сака асистираше до Нкетиа кој беше стрелец на вториот гол.
 
Овој резултат беше актуелен се до 94. минута кога Сариџ постигна гол за Борнмут за 2-1. Имаше уште четири минути од судиското продолжение но домаќините не успеаа да направат сензационално враќање.
 
Во осминафиналето од ФА Купот Арсенал ќе му гостува на Портсмут.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе