Не престануваат критиките за однесувањето на младиот напаѓач

Анри му одржа лекција на Мбапе: Мразев да играм лево крило во Барса, но кога тренерот ќе ти каже...

Тјери Анри му порача на Килијан Мбапе дека клубот е поголем од сите и го советува да престане да се жали и да се обиде да го даде најдоброто од себе на позицијата која ќе му ја одреди тренерот.

Килијан Мбапе во неколку наврати се пожали од позицијата која ја игра во ПСЖ, последен пат тоа го стори изминатиов викенд откако против Ремс играше како осамен напаѓач.

Вчера голем број на извори пренесоа дека Французинот е разочаран поради тоа што „светците“ не ги исполниле ветувањата кои му ги дале па сака да го напушт Париз веќе во јануари.

Гласините беа една од темите кои се дискутираа во емисјата на СиБиСи Спортс посветена на Лигата на шампионите, а легената на Арсенал и Франција, Тјери Анри имаше што да му каже на својот сонародник.

„Видете, клубот е поголем од било што друго. Е сега не знаеме како се одвивале преговорите за нов договор, и дали раководството придонело тој да се почувстува дека е поважен од клубот“ – вели Анри.

„Ќе дадам пример од сопствено искуство. Не сакав да играм како лево крило во Барселона, го мразев тоа! Но играв за доброто на тимот. Не ми се допадна тоа што по 100 настапи за Франција и не знам колку голови, побараа да играм како лево крило“.

„Има само едно правило, кога шефот ќе побара нешто од тебе, го правиш тоа доколку тимот има корист. Доколку тимот нема корист, е тогаш можеш да се побуниш“.

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе