Лига Европа

Адеми и Ристовски во осминафинале, Славија го елиминираше Лестер (ВИДЕО)

Адеми и Ристовски помогнаа Динамо повторно да го совлада Краснодар и со вкупни 4-2 да го продолжи настапот во Лига Европа, Брендан Роџерс никако да обезбеди осминафинале, вечерва Лестер дома беше шокиран од Славија Прага.

Динамо Загреб продолжува со настапот во Лига Европа, вечерва „модрите“ повторно го совладаа Краснодар, со голот на Орсиќ по поливина час игра, стигнаа до триумф од 1-0 и се пласираа во следната рунда со вкупен резултат од 4-2.

Адеми и Ристовски одново беа стартери и одиграа цел меч против клубот од Русија.

Брендан Роџерс никако да обезбеди осминафинале во Лига Европа. Има по две елиминации во шеснаестфинале со Ливерпул (2012/13 и 2014/15) и Селтик (2017/18 и 2018/19) а вечерва и со Лестер го снајде иста иднина.

„Лисиците“ беа шокирани од Славија Прага, клубот од Чешка со 0-2 победи на Кинг Пауер Стадионот и продолжува со настапот во Европа.

Во осминафинале се пласираше и Јанг Бојс по победата од 0-2 на гости кај Баер Леверкузен, како и Динамо Киев кој со 0-1 триумфираше против Клуб Бриж. 

Рома со победа од 3-1 над Брага само го потврди билетот за следната рунда, а Олимпијакос со гол во финишот обезбеди резултат против ПСВ (2-1) доволен за осминафинале. 

Манчестер јунајтед против Реал Сосиедад беше единствениот натпревар на кој вечерва немаше голови, „ѓаволите“ одат понатаму откако со 0-4 ја добија првата пресметка.

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе