Фудбал

УЕФА го казни Манчестер Сити поради кршење на правата за Финасиски Фер Плеј, Премиерлигашите бараат клубот да биде сакнкциониран и во домашното првенство, но сметаат дека премногу би било исфрлање во понизок ранг. 

24 Февруари 2020 - 14:33

„Каталонците" го објавија списокот со играчи кои ќе патуваат во Неапол во Лигата на шампионите, интересно е тоа што покрај бројот на Лео Меси стоеше емоџи од коза (GOAT) кој се користи за некому да се даде признание како најдобар на сите времиња (Greatest of all time).

24 Февруари 2020 - 12:45

Потегот кој го направи фудбалерот на Акдемија Пандев, Стефан Костов на мечот против Ѓорче Петров се шири како вирус низ светот, сите ни се смеат. 

24 Февруари 2020 - 09:21

Арсенал и Евертон понудија многу возбуда на Емирати, паднаа дури пет гола, имаше многу шанси на двете страни а на крајот „топчиите" се радуваа на победа од 3-2.

23 Февруари 2020 - 20:18

Шкендија одигра само 0-0 на гостувањето кај Силекс па Вардар сега има +10 на врвот на табелата, драматично и возбудливо беше во Ѓорче Петров каде домаќините со гол од пенал во 100-та минута ја совладаа Академија Пандев.

23 Февруари 2020 - 17:44

Манчестер јунајтед скокна на позицијата број пет на табелата откако попладнево со 3-0 го совлада Вотфорд пред своите фанови, јануарското засилување Бруно Фернандеш го постигна деби погодокот во Премиерлигата.

23 Февруари 2020 - 17:24

Еден од најмоќните фудбалски агенти, тетовецот Фали Рамадани, е под лупа на шпанските власти, кои го сомничат за перење милионски суми и за затајување данок.

23 Февруари 2020 - 15:14

Горан Пандев брзо ја санираше повредата и одигра половина час против својот поранешен клуб Лацио, Македонецот во финишот изнуди пенал, но тоа не беше доволно за Џенова да се спаси од пораз.

23 Февруари 2020 - 15:06

Властите во Италија решија да одложат уште еден натпревар од Серија А поради коронавирисут, се бара чаре и за пресметката помеѓу Интер и Лудогорец во Лига Европа, а специјални насокои се испратени и до Барса за гостувањето во Неапол.

23 Февруари 2020 - 12:49

Реал Мадрид преку официјалната страна информираше за повредата на Еден Азар, тој со сигурност ги пропушта престојните две големи пресметки, а можеби и веќе ја заврши сезоната. 

23 Февруари 2020 - 12:41

Откако во Италија почитна и втората личност од коронавирус, властите решија да одложат многу спортски натпревари меѓу кои и три меча од Серија А. 

23 Февруари 2020 - 10:03

Леванте со храбра игра славеше над големиот Реал Мадрид, победи со 1-0, кралскиот клуб го препушти врвот во Примера на Барселона. 

22 Февруари 2020 - 23:11

Милан остана без два вода на гостувањето во Фиренца, „росонерите" имаа водство од 0-1 и играч повеќе, но Фиорентина во финишот погоди од пенал за 1-1 а домаќините имаа и шанса за победа.

22 Февруари 2020 - 23:01

Манчестер Сити со 1-0 победи на гостувањето кај Лестер и се одлепи на втората позиција во Премиерлигата. 

22 Февруари 2020 - 20:39

Кристијано Роналдо го одигра 1.000-от натпревар во својата кариера и изедначи рекорд на Батистута и Кваљарела во победата на Јувентус од 1-2 на гостувањето кај СПАЛ.

22 Февруари 2020 - 20:24

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе