Олимписки игри

Во четврток во 19:30 часот Георгиевски ќе биде пречекан на плоштадот во Скопје (ВИДЕО)

Македонската таеквондо федерација организира пречек за Дејан Георгиевски кој го направи најголемиот олимписки успех во историјата на Македонија. 

Георгиевски синоќа го освои среброто во таеквондо со што стана најуспешен македонски спортист на Олимпијада од осамостојувањето на Македонија. Ваквиот успех на нашиот Олимпиец заслужува и добар пречек кој ќе се одржи утре, четврток од 19:30 на плоштадот. Претходно ќе има и пречек на ародромот во Скопје

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе