Формула 1

Верстапен ги прелета Ботас и Хамилтон на стартот за победа во Мексико

Макс Верстапен ја зголеми предноста во генералниот пласман на 19 бода откако вечерва триумфираше во Мексико пред Луис Хамилтон и тимскиот колега Серхио Перез.

Мерцедес синоќа го окупираше првиот ред во квалификациите, но сето тоа денеска падна во вода уште на стартот. Макс Верстапен ја искористи заветрината, храбро влезе во првиот свиок, последен притисна на сопирачките и ја поведе трката.

Ова беше клучен момент, Луис Хамилтон немаше темпо да го следи ривалот за титулата, а за проблемите на Мерцедес да бидат поголеми, Ботас имаше контакт со Рикардо во првиот свиок, и за него трката практично заврши тука.

До крајот, Макс Верстапен рутински одработи за триумф и зголемување на предноста во генералниот пласман на 19 бодови. Последното место на пиедесталот му припадна на Серхио Перез, кој во финишот се обиде да го нападне Луис Хамилтон но немаше доволно брзина.

Во бодови уште завршија Пјер Гасли, Шарл Леклер, Карлос Саинц, Себастијан Фетел, Кими Раиконен, Фернандо Алонсо и Ландо Норис.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе