Формула 1

Верстапен ги надмудри Леклер и Саинц за победа на премиерната трка во Мајами

Макс Верстапен победи во Мајми пред двоецот на Ферари, возачот на Ред Бул го имаше и најбрзиот круг па освои еден бод плус.

Премиерната трка во Мајами заврши со триумф на Макс Верстапен, актуелниот шампион го претекна Саинц уште на стартот, за во 9-тиот круг да го претекне и Шарл Леклер, кој стартуваше од пол-позиција.

Холанѓанецот потоа рутински одрабтоуваше, се до 41-виот круг кога Норис се заби во ѕидот и излезе безбедносното возило.

Предноста на Макс Верстапен беше стопена, Шарл Леклер вршеше притисок но возачот на Ред Бул без проблеми ја бранеше својата позиција за потоа и да го подигне темпото и да постави најбрзо време кое му носи еден бод плус.

Шарл Леклер на крајот мораше да се задоволи со позицијата број два, а Карлос Сианц со последното место на пиедесталот.

Потоа следуваа Серхио Перез, Џорџ Расел, Луис Хамилтон, Валтери Ботас, Естебан Окон, Фернандо Алонсо и Алекс Албон.

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе