Стјуардите донесоа одлука

Верстапен е виновен за судирот со Хамилтон, возачот на Ред Бул казнет

Стјуардите на трката во Монца пресудија дека Макс Верстапен е виновен за сударот со Луис Хамилтон, возачот на Ред Бул ќе назадува три места на гридот на трката во Сочи.

Макс Вестапен и Луис Хамилтон имаа страшен судир во Монца, Холанѓанецот се обиде да го претекне својот ривал во надворешниот дел на свиокот број 1 и внатрешниот дел на свиокот број 2.

Простор за ова немаше, никој не сакаше да попушти, па Макс Верстапен закачи едно тротоарче, полета во воздух и заврши врз болидот на Луис Хамилтон.

По крајот на трката стјуардите одлучија дека Макс Верстапен бил виновен за инцидентот, па го казнија и тој ќе назадува три места на гридот на трката во Сочи.

Холанѓанецот има поинакво гледшите за судирот и рече: „Не се сложувам целосно со стјуардите и казната која ја добив, верувам дека се работеше за тркачки инцидент“.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе