Србија доби милион евра од Новак Ѓоковиќ за борбата против коронавирусот

Новак Ѓоковиќ донираше милион евра за купување на респиратори и друга медицинска опрема за болниците во Србија. 

По примерот на другите богати спортисти, и Новак Ѓоковиќ одвои значителни финансиски средства за помош на својата земја.
 
Српскиот тениски ас донира еден милион евра за купување на респиратори и друга медицинска опрема во Србија.
 
Претходно Роџер Федерер донираше милион швајцарски франци за покривање на дел од штетите од коронавирусот во Швајцарија, неговите средства беа наменети за луѓето кои финансиски се погодени од кризата.
 
Милионски донации направија и луѓето од фудбалот како Меси, Роналдо, Гвардиола....

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе