АТП Мастерс Индијан Велс

Продолжува победничката серија на Надал, следен е Кирјос

Рафаел Надал се пласира во четвртфиналето на Индијан Велс откако со 2-0 во сетови го совлада Рајли Опелка, тоа беше 18. победа за Шпанецот по ред. 

Рафаел Надал го има најдобриот свој старт на сезоната, 18 победи без пораз. Синоќа се испоти за да го добие Опелка но ја мина и таа пречка. Славеше со 2-0 во сетови, но и во двата се играше тајбрејк 7-6 и 7-6.
 
Во четвртфиналето Надал ќе игра против Ник Кирјос кој без борба го доби осминафиналниот меч откако Јаник Синер предаде поради болест.
 
Другите четвртфинални дуели се Алкараз - Нори, Кецмановиќ - Фриц и Рублев - Димитров.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе