Вимблдон јуниори

Пораз на Ивановски, Македонецот пропушти голема шанса за полуфинале

Калин Ивановски по голема борба во три сета го загуби четвртфиналето од шпанскиот тенисер Роденас со 1-2 (6-3. 6-7, 4-6).

Многу малку фалеше за историско полуфинале на јуниорскиот Вимблдон за Ивановски, нашиот тенисер имаше голема шанса во вториот сет, но за жал ја пропушти.
 
Ивановски почна одлично, го доби првиот сет со 6-3 и поведе со 1-0.
 
Во вториот сет Роденас имаше водство од 5-1 во гејмови, но Ивановски не се предаде и успеа да дојде до 5-5. Потоа двајцата ги земаа своите следни сервиси и мечот отиде во табјрејк. И тука беше клучот, македонскиот тенисер имаше предност од 5-2 во тајбрејкот, му фалеа само два поени за да го добие мечот, но Шпанецот доби пет поени по ред и го доби тајбрејкот со 7-5. Израмни на 1-1.
 
Третиот решавачки сет Роденас го доби со 6-4 и победи со 2-1 за пласман во полуфиналето.
 
И покрај елиминацијата, Калин Ивановски покажа дека е голем талент кој има светла тениска иднина.

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе