АТП Мастерс Рим

Победа број 1.000 за Ѓоковиќ и пласман во финалето во Рим

Новак Ѓоковиќ со 2-0 во сетови го победи Каспер Руд, тоа за него беше 1.000 триумф во кариерата со кој се пласира во финалето на мастерс турнирот во Рим. 

Голем јубилеј за Новак Ѓоковиќ, 1.000 победи во кариерата. Овој пат негова жртва беше норвешкиот тенисер, Каспер Руд.
 
Ѓоковиќ славеше лесна победа со 2-0 во сетови, 6-4 и 6-3.
 
Во финалето Ѓоковиќ ќе игра против Циципас кој со 2-1 во сетови го победи Александар Зверев.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе