АТП Мадрид

По Надал, Алкараз го елиминираше и Ѓоковиќ за пласман во финалето на турнирот во Мадрид

Големата шпанска тениска надеж, Карлос Алкараз одигра уште еден маестрален меч, по голема борба го победи Новак Ѓоковиќ со 2-1 во сетови и се пласираше во финалето на АТП мастерсот во Мадрид. 

Алкараз и Ѓоковиќ одиграа брилијантен меч, неизвесен во сите три сета, а на крајот победи младиот шпански тенисер кој синоќа го елиминираше и Надал.
 
Мечот траеше 3 часа и 38 минути, два од трите сета се играа во тајбрејк. 
 
Првиот сет го доби Ѓоковиќ со 7-6 (7-5), во вториот Алкараз победи со 7-5. А во третиот решавачки се играше вториот тајбрејк кој му припадна на Шпанецот со 7-6 (7-5).
 
Во финалето Алкараз ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Циципас и Зверев.

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе