Австралија опен

По 42 години Австралија има финалистка на Австралија опен

Австралиската тенисерка, Ешли Барди е првата финалистка на Австралија опен откако во полуфиналето експресно во два сета ја победи Американката, Медисон Кис. 

Австралија по 42 години ќе има финалистка на големиот грен слем турнир кој се одржува во Мелбурн. За тоа е заслужна Ешли Барти.
 
Таа во полуфиналето експресно ја победи Медисон Кис со 6-1 и 6-3.
 
Барти во финалето ќе игра со подобрата од дуелот меѓу Ига Швјонтек и Даниеле Роуз Колинс.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе