Формула 1

Ниту стомачниот вирус не го забави, Хамилтон доминираше на квалификациите во Катар

Луис Хамилтон ја збриша конкуренцијата во квалификациите за ГН на Катар, Британецот стигна до пол-позиција со предност од речиси половина секунда во однос на Макс Верстапен.

Моментиумот во битката за титулата е на страната на Луис Хамилтон. По победата во бразил, Британецот вечерва сигна до пол-позиција во Катар. 

И покрај тоа што изминативе денови се мачел со стомачен вирус, Луис Хамилтон ја збриша конкуренцијата, постави најбрзо време во првиот и вториот дел од квалификациите, а доминацијата ја потврди и во третиот, кога постави време подобро за речиси половина секдунда од постигнувањето на Макс Верстапен. 

Валтери Ботас ќе стартува во вториот ред заедно со Пјер Гасли, а потоа следуваат Алонсо, Норис, Саинц, Цунода, Окон и Фетел.

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе

Оние кои што најмногу сакаат карикатури засновани на црн хумор, имале највисоки мерки на вербалните и невербалните тестови на интелигенција, односно потребна е извесна интелигенција, добро расположение и смиреност да се препознае и ужива во црниот хумор, покажуваат истражувањата.

повеќе

Засега нема причина за паника, но треба внимателно да му пристапиме на наративот дека омикрон предизвикува лесна форма на КОВИД-19 која побрзо ќе доведе до крај на пандемијата.

повеќе