УС Опен

Ништо од историја, Ѓоковиќ загуби од Медведев во финалето на УС Опен

Новак Ѓоковиќ го загуби можеби за него најзначајниот меч во кариерата, Данил Медведев одигра перфектно, победи со 3-0 и го освои својот прв грен-слем турнир во кариерата. 

Ако Новак Ѓоковиќ го победеше финалето на УС Опен ќе беше првиот тенисер по Род Лејвер во 1969 година кој успеал да ги освои сите четири грен-слем турнири во една календарска година.
 
Новак со триумф ќе ги поминеше Федерер и Надал по бројот на освоени грен-слем турнири, но тоа не се случи, на патот му застана Данил Медведев.
 
Медведев одигра фантастичен меч, победи со 3-0 во сетови, 6-4, 6-4 и 6-4 и со само еден загубен сет на турнирот го освои својот прв грен-слем трофеј.
 
Ѓоковиќ ќе има други шанси за да ги помине Федерер и Надал по бројот на освоени грен-слем титули, но се чини дека тешко може да дојде до уште една шанса за календарски грен-слем.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе