УС Опен

Наоми Осака го освои УС Опен, а по финалето го облече дресот на Коби Брајант (ФОТО)

Јапонската тенисерка Наоми Осака со пресврт со 2-1 во сетови ја победи Азаренка и го освои трофејот на УС Опен. 

Осака лошо го започна мечот, првиот сет го загуби со убедливи 6-1, но успеа да се издигне и да се врати, наредните два ги доби со 6-3 и 6-3 и заслужено дојде до нејзиниот трет грен слем трофеј, втор на УС опен.
 
По мечот таа го облече дресот на Коби Брајант, велејќи дека овој дрес го облекува по секој меч и мисли дека и дава сила.
 

Државата Бугарија ги исцрта своите позиции, а државата Македонија не. Сега сме во финалната фаза – за овие прашања да зборуваат партиските водачи – Заев, Мицкоски, а поретко нивните статисти – пратениците и претседателот на Републиката.

повеќе

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе