Вимблдон

Надал во четири сета го победи и Беранкис и се пласираше во третото коло на Вимблдон

Како и во првиот меч, така и денеска, Рафаел Надал во четири сета го совлада својот противник, овојпат тоа беше Литванецот, Рикардас Беранкис. 

Првите два сета му припаднаа на Надал со идентични 6-4, со тој резултат Беранкис го доби третиот сет и намали на 2-1.
 
Во четвртиот сет Надал беше подобар со 6-3 и го доби мечот со 3-1.
 
Во следното коло Надал ќе игра против Сонего кој беше подобар од Гастон со убедливи 3-0.

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе