Австралија опен

Надал во битка од пет сета го победи Шаповалов за полуфинале на Австралија опен

Рафаел Надал стигна до полуфиналето на Австралија опен откако со 3-2 во сетови го совлада Денис Шаповалов. 

Надал одлично го почна мечот и првите два сета ги доби со 6-3 и 6-4, но потоа работите не се движеа со ист тек.
 
Шаповалов го крена нивото, го намали бројот на неизнудени грешки и заигра многу подобро. Следните два сета му припаднаа нему со 6-4 и 6-3.
 
Во меѓувреме Надал се жалеше на болки во стомакот, имаше медицински тајм-аут, по што во петтиот сет се врати во комплетна форма и го финишираше мечот во своја полза.
 
Решавачкиот сет го доби со 6-3 и дојде до триумф од 3-2 и пласман во полуфинале.
 
Во полуфиналето на Рафа Надал ќе игра со победникот од дуелот меѓу Монфис и Беретини.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе