Вимблдон

Надал тргна со победа на Вимблдон

Рафаел Надал со 3-1 (6-4, 6-3, 3-6. 6-4) го победи Серундоло кој му пружи сериозен отпор на шпанскиот тениски ас. 

Рафа Надал по три сезони се врати на Вимблдон и стартуваше со победа.
 
Шпанецот првите два сета ги доби релативно лесно со 6-4 и 6-3, но третиот го загуби со 6-3.
 
Франсиско Серундоло имаше предност од 4-2 во четвртиот сет и се чинеше дека е блиску до израмнување во сетови, но тогаш Надал се крена, доби четири гејма по ред, го доби сетот со 6-4 и победи со 3-1.
 
Во второто коло Надал ќе игра против Беранкис кој со 3-0 го совлада Квери.

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе