АТП МОНТЕ КАРЛО

Надал со лекција за Зверев, Ѓоковиќ се намачи со Карењо Буста

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ се пласираа во четвртфиналето на мастерсот во Монте Карло откако славеа во дуелите со Александар Зверев односно Пабло Карењо Буста

На Александар Зверев денес му беше роденден, а за подорок од Рафел Надал доби тениска лекција.

Шпанецот со убедлива игра и 2-0 во сетови (6-1, 6-1) славеше во дуелот со талентираниот Германец за нешто повеќе од еден час и се пласираше во четвртфиналето на мастерсот во Монте Карло.

Помеѓу осумте најдобри се најде и Новак Ѓоковиќ, кој малку се помачи со Пабло Карењо Буста.

Србинот добро го започна натпреварот и првиот сет го доби со 6-2, но Карењо Буста успеа да го реши вториот сет во своја корист со 4-6.

Во третиот сет, Шпанец добро се држеше и при резултат 4-4, имаше 15-40 предност и две брејк топки на сервис на противникот.

Ѓоковиќ сепак не дозволи изненадување, собра сили да се врати, потоа го доби и следниот гем за 6-4 и победа од 2-1 во сетови

Помина 28-ми април во уште едно потсетување, дека пред 16 години од заседа кај Вејце ѕверски беа мачени и убиени осуммина македонски бранители во најкрвавиот и најбрутален масакар во поновата македонска историја.

повеќе

Во ситуација кога политичките опции се толку спротивставени, останува да се формира едно тело/одбор составено од врвни, независни и непристрасни луѓе.

повеќе

Доколку и се избере влада на РМ без формално определен мандатор Уставниот суд на РМ нема да има правна можност за никаква интервенција.

повеќе