Австралија опен

Надал со еден загубен сет го помина Качанов и се пласира во осминафинале на АО

Рафаел Надал го загуби првиот сет на Австралија опен но ја оствари целта, го победи Карен Качанов и се пласираше во следното коло од грен слем турнирот. 

Рафаел Надал засега без поголеми потешкотии ги поминува пречките на Австралија опен, денеска најде на нешто посилен отпор, но си ја заврши работата.
 
Надал ги доби првите два сета со 6-3 и 6-2, третиот го загуби со 3-6, но потоа го одигра најубедливиот сет, 6-1 и дојде до триумф од 3-1 во сетови.
 
Во осминафиналето Надал ќе игра со победникот од дуелот меѓу Манарино и Карацеф.
 
Убедлив настап денеска имаше Александер Зверев кој со 6-3, 6-4 и 6-4 го совлада Албот.
 
Зверев во осминафиналето ќе игра против Шаповалов кој со 3-1 го победи Опелка.
 
Пласман во осминафиналето обезбеди и српскиот тенисер кој требаше да игра против Ѓоковиќ, Кецмановиќ кој со 3-1 беше подобар од Сонего.
 
Следниот негов противник е Гаел Монфис кој е 17. носител на турнирот. Тој со 3-0 беше подобар од Гарин.
 

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе