Австралија опен

Надал лесно до четвртфиналето, Шаповалов го исфрли Зверев

Рафаел Надал со 3-0 го победи Манарино и се пласираше во четвртфиналето на Австралија опен, таму нема да биде Александер Зверев кој загуби од Денис Шаповалов. 

Манарино му пружи сериозен отпор на Надал само во првиот сет кој Шпанецот го доби во тајбрејк со 16-14. 
 
Следните два Надал ги доби со 6-2 и 6-2 и се пласираше во четвртфиналето каде ќе игра против Денис Шаповалов кој го совлада Зверев со 3-0.
 
Шаповалов првиот сет го доби со 6-3, во вториот беше подобар во тајбрејк со 7-5, а треиот исто како и првиот му припадна со 6-3.
 
Во другото четвртфинале кое беше формирано денеска ќе играат Монфис и Беретини.
 
Монфис со 3-0 го победи Кецмановиќ, а исто без загубен сет славеше и Беретини против Карењо Буста.

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе