Австралија опен

Медведев добро се испоти за да го помине Креси, а потоа призна дека се служел и со психолошка тактика

Данил Медведев се пласираше во четвртфиналето на Австралија опен откако го совлада Американецот, Креси, за оваа тешка победа Русинот употреби и нетениска тактика. 

Медведев добро го стартуваше мечот, првиот сет го доби со 6-2, а потоа Американецот се разигра.
 
Русинот го доби и вториот сет, но во тајбрејк со 7-4. Тајбрејк се играше и во третиот сет кој му припадна на Креси со 7-4. Четвртиот сет Медведев го доби со 7-5 и победи за пласман во следната фаза.
 
За време на мечот Медведев во повеќе наврати зборуваше гласно, довикуваше по нешто.
 
„Ова е така досадно“, „Неверојатно е колку среќа има. Никогаш не сум видел нешто слично во животот“, се дел од фразите кои гласно ги кажа Медведев во текот на мечот.
 
По дуелот тој изјави дека тоа било дел од неговата тактика откако видел дека не му оди лесно.
 
„Да, тоа беше одличен дуел. Во текот на мечот малку полудев поради себе. Се обидував да кажам нешто, да му влезам во главата. Тој да се запраша - „Што зборува Медведев?“ и така да промаши некој удар. Не сум среќен поради работите кои ги кажав денеска, но најважно е дека продолжувам да се борам“, призна Медведев.
 
Медведев во четвртфиналето ќе игра со Оже Алиасим кој со 3-1 го победи Марин Чилиќ.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе