Австралија опен

Колинс ќе игра против Барти во финалето на Австралија опен

Американската тенисерка Даниеле Роуз Колинс е втората финалистка на Австралија опен откако со 2-0 во сетови ја победи Швјонтек, таа за пехарот ќе се бори против Ешли Барти. 

Колинс лесно во два сета со 6-4 и 6-1 ја совлада Швојнтек и за првпат во кариерата обезбеди финале на грен слем турнир.
 
Во финалето ќе игра против домашната тенисерка Ешли Барти која претходно беше подобра од Кис исто така со 2-0 во сетови.
 

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе