Вимблдон

Ивановски со голем пресврт до победа на јуниорскиот Вимблдон

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски го помина првото коло на јуниорскиот Вимблдон откако денеска го совлада Лука Пау со 2-1 (3-6, 6-4, 6-2) во сетови. 

Ивановски се издигна кога сите мислеа дека ќе загуби. Нашиот тенисер го загуби првиот сет со 6-3, а во вториот губеше со 4-2, тогаш се крена, доби четири гејма по ред, го зема сетот и израмни на 1-1.
 
Во третиот решавачки сет нашиот тенисер беше многу подобар, го доби со 6-2 и победи со 2-1.
 
Во следното коло Ивановски ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Базиле и Пачеко.
 

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе