АТП ранкинг

Ивановски скокна за 17 места на најновата АТП листа

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски скокна за 17 позиции на најновата АТП листа. 

По победата на турнирот во Мадрид, Ивановски има значителен напредок на АТП листата, македонскиот тенисер сега е на 610. место.
 
Победата на ИТФ Фјучрс турнирот во Мадрид, беше трет трофеј во кариерата на Ивановски кој има само 18 години.
 
На врвот на листата остана Карлос Алкараз, втор е Рафел Надал, а во топ десет се уште и Каспер Руд, Стефанос Циципас, Новак Ѓоковиќ, Феликс Оже-Алиасим, Данил Медведев, Андреј Рубљов, Тејлор Фриц и Хберт Хуркач.
 

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе