Мадрид

Ивановски не се пласираше во полуфиналето во Мадрид

Македонскиот тенисер, Калин Ивановски настапот на турнирот во Мадрид го заврши во четвртфиналето каде загуби од домашниот тенисер Хорда Санчис. 

Првиот сет Шпанецот го доби со 7-5, во вториот беше уште поубедлив, Ивановски освои само два гејма во тој сет и загуби со 6-2.
 
Ивановски заврши во сингл конкуренција, но му останува мечот во двојки каде денеска игра полуфинале заедно со Марковски.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе