Тенисерката од Полска се радува на втора титула во Париз

Ига Швјонтек изедначи рекорд на Вилијамс и го освои Ролан Гарос!

Најдобрата тенисерка во светот, Ига Швјонтек се радува на втора титула на Ролан Гарос откако попладнево во финалето славеше против Коко Гоф од САД со 2-0 во сетови (6-1, 6-3).

Ига Швјонтек стигна до титулата на Ролан Гарос, Полјакината попладнево со 2-0 во сетови ја победи Американката Коко Гоф.

Најдобрата тенисерка во светот покажа моќ во првиот сет и го доби со 6-1. Американката за нијанса го подигна нивото во продолжението од мечот, поведе со 2-0 во гемови во вториот сет, но Ига Швјонтек демонстрирашен врвен тенис, веднаш се врати во игра и го доби со 6-3 за втора титула во Париз.

Покрај тоа што стана шамионка на Ролан Гарос, Ига Швјонтен запиша и 35 победи во низа и го изеднчи рекордот на Венус Вилијамс од 2000 година.

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе