Дејвис куп

Хрватска преку Србија до финалето во Дејвис купот

Хрватска со 2-1 во партии го доби големото тениско дерби против Србија и се пласираше во финалето на Дејвис купот. 

Во првиот меч Борна Гојо го победи Душан Лајовиќ со 2-1 во сетови, 4-6, 6-3 и 6-2, Хрватска поведе со 1-0.
 
Потоа следуваше меч на Ѓоковиќ со Чилиќ. Српскиот тенисер победи релативно лесно со 6-4 и 6-2 и донесе изедначување на својата земја на 1-1. Победникот требаше да го реши дуелот во двојки.
 
А во него Хрватите Меткиќ и Павиќ беа подобри со 7-5 и 6-1 од Ѓоковиќ и Крајиновиќ и донесоа победа од 2-1 во партии.

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе