Хамилтон со нов рекорд на патеката во Истанбул, Ботас ќе стартува од пол

Луис Хамилтон постави нов рекорд на патеката во Истанбул во квалифкациите, но поради казната од 10 позиции ќе стартува од средината на колоната а Валтери Ботас ќе се најде на пол позиција.

Квалификациите за ГН на Турција донесоа доминација на Мерцедес, Луис Хамилтон беше најбрз и со време од 1:22.868 постави нов рекорд на патеката во Истанбул. Сепак, Британецот го чека казна од 10 позиции поради менување на моторот, па утре тој ќе стартува од средината.

Пол позицијата му припадна на Валтери Ботас, кој денеска имаше второ најдобро време и круг од 1:22.998. Друштво во првиот ред ќе му прави Макс Верстапен, кој не можеше да парира на „сребрената стрела“.

Шарл Леклер беше најдобар од останатите, а потоа следуваа Пјер Гасли, Фернандо Алонсо, Серхио Перез, Ландо Норис, Ленс Строл и Јуки Цунода.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе