Формула 1

Хамилтон победи во Катар, Алонсо по седум години се искачи на пиедесталот

Луис Хамилтон победи на ГН на Катар и ја намали предноста на Макс Верстапен на 8 бодови, Фернандо Алонсо за прв пат по 2014 година, обезбеди место на пиедесталот.

Луис Хамилтон триумфираше на премиерната трка во Катар, Британецот немаше многу мака, се одвои уште на стартот и потоа рутински извозе за победа и намалување на предноста на Макс Верстапен на 8 бодови.

Холанѓанецот непосредно пред стартот дозна дека ќе назадува пет места, но брзо надоплни за пехот, уште во првите неколку круга се најде на втората позиција, и кога веќе не можеше да се бори за победа, освои еден дополнителен бод за најбрз круг.

Зад нив, Фернандо Алонсо успеа да се избори за позицијата број 3, Шпанецот за прв пат по 2014 се искачи на пиедесталот.

Во бодови денеска уште завршија Перез, Окон, Строл, Саинц, Леклер, Норис и Фетел.

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе