ИТФ КИАСО, ШВАЈЦАРИЈА

Ѓорческа ќе се бори за трофеј на турнирот во Киасо

Лина Ѓорческа и Александрина Најденова се изборија за финале во двојки на ИТФ турнирот во Киасо откако лесно со 2-0 во сетови славеа над Жорж Миртиј и Суњо Тес

Најдобрата македонска тенисерика, Лина Ѓорческа и нејзината партнерка од Бугарија, Александрина Најденова ќе се борат за трофеј на ИТФ турнирот во Киасо.

Попладнево во полуфиналето тие лесно и за помалку од еден час со 2-0 во сетови (6-1 и 6-3) славеа над Жорж Миртиј од Франција и Суњо Тес од Швајцарија.

Во финалето, Ѓорческа и Најденова за противник ќе ги имаат Катерина Краперова од Чешка и Росалие ван дер Хоек од Холандија.

Не верувам дека Суперкупот нема да се одржи во Скопје. Ако намерата беше таква, досега УЕФА тоа одамна ќе го стореше. 

повеќе

Помина 22 јуни во уште едно потсетување, дека пред 16 години во 4,30 часот почна битката за Арачиново во која загинаа тројца припадници на македонските полициски сили.

повеќе

И во Турција, како и во Иран и Романија народот постојано ќе го поставува истото прашање: дали средствата потрошени за глорификација на власта можеа да бидат употребени за искоренување на сиромаштијата.

повеќе